Prvi vlak velikih brzina u Africi
Prvi od 12 Alstomovih Duplex vlakova velike brzine dostavljen je do luke Tanger u Maroku, za nacionalne željeznice ONCF. Poslan je iz luke La Pallice blizu La Rochellea u Francuskoj brodom Ville de Bordeaux, koji je sagrađen kako bi prevozio dijelove zrakoplova Airbus A380.
Ti vlakovi na kat se temelje na TGV Duplex dizajnu koji je bio u službi kod francuskog nacionalnog operatera SNCF od 1996.g., ali je sada tu prilagođen lokalnim uvjetima rada.
Koristit će se na Tanger – Casablanca liniji, koristeći 320 km rute, ukljuÄujući 183 km dugu liniju velikih brzina izmeÄ‘u Tangera i Kenitre koja se gradi za brzine do 320 km/h. Od Kenitre do Casablance koristit će se konvencionalna linija nadograÄ‘ena za brzine do 220 km/h.
Otvorenje nove linije planiralo se za prosinac 2015. kada je izgradnja otvorena od strane kralja Mohammeda VI i francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozya u rujnu 2011. g., no kašnjenja u infrastrukturnim radovima su to odužila do 2017.g.
ONCF oÄekuje od nove linije smanjenje vremena putovanja izmeÄ‘u Tangera i Casablance s 4 sata i 45 min na 2 sata i 10 min.
Ugovor za vozni park vrijedan je gotovo 400 milijuna eura i potpisan je od strane ONCF-a i Alstoma joÅ¡ u prosincu 2010. godine. Vlakove bi trebao održavati Societe Marocaine de Maintenance des Rames à Grande Vitesse, zajedniÄki pokrenut od ONCF-a i SNCF-a u omjeru od 60:40 pod zasebnim ugovorom vrijednim 175 milijuna eura u trajanju od 15 godina.
A.P.
Izvor: railwaygazette.com



