Peta zlatna medalja za SELF PROP RAIL
Devet medalja, od Äega 4 zlatne, 2 srebrne i 3 bronÄane osvojili su hrvatski inovatori na 69. meÄ‘unarodnom sajmu inovacija – IENA 2017., održanom poÄetkom studenoga u Nürnbergu. U konkurenciji viÅ¡e od 800 inovacija iz 31 zemlje svijeta prepoznat je i jedan meÄ‘imurski inovativni proizvod. Zlatnom medaljom u Nürnbergu okitio se specijalni teretni vagon SELF PROP RAIL iz Radionice željezniÄkih vozila ÄŒakovec.
Prvu zlatnu medalju vagon je osvojio proÅ¡le godine na zagrebaÄkom sajmu inovacija ARCA, potom je nagraÄ‘en na sajmovima u Bruxellesu, Ženevi i Indiji, a ovo mu je peta medalja u nizu! U povodu tog velikog uspjeha Dražen Vidović, direktor RŽV-a ÄŒakovec, Älanice Saveza za željeznicu, dao je intervju za MeÄ‘imurske novine iz kojega prenosimo dio njegovih izjava.
O tome kako je tim RŽV-a Čakovec došao na ideju za izgradnju specijalnog teretnog vagona SELF PROP RAIL, Vidović je rekao:
– Ako u tvrtki nema razvoja, nema ni sigurne budućnosti. Teretnim vagonima bavimo se jako dugo. Uvidjeli smo da bismo mogli razviti proizvod koji će objediniti nekoliko funkcija te omogućiti veću uÄinkovitost, manje zagaÄ‘enje okoliÅ¡a, manju upotrebu ljudskih resursa te veću kontrolu rada. Analizirali smo podruÄje Europe, pogotovo jugoistoÄne, gdje je željezniÄka infrastruktura u jako loÅ¡em stanju i gdje ima mnogo prostora za nadogradnju. I tako se “step by step†raÄ‘ala ideja i proizvod. Projekt je sufinanciran sredstvima Europskog programa CIP ECO innovation, a u daljnjoj proizvodnji raÄunamo na hrvatsko, ali i na sva svjetska tržiÅ¡ta.
O funkcioniranju vagona Vidović je rekao to da je to samohodan teretni vagon, koristi se za prijevoz i kontrolirani istovar rasutog tereta i ne treba mu lokomotiva za rad na terenu. Kad lokomotiva doveze na gradiliÅ¡te cjelokupnu kompoziciju vagona, ona može otići. Operater dalje s joystickom manipulira vagonom, jer vagon ima daljinsko upravljanje i potpunu kontrolu rada. Istovar je moguć na tri strane, lijevo, desno, Äelno, a ima i posebno otvaranje vrata i naginjanje poda. Namijenjen je dostavi rasutog tereta kod rekonstrukcije željezniÄke infrastrukture. Obzirom na to da se radi o prototipu, na pitanje koji su daljnji koraci, Vidović je rekao to da su trenutno u zavrÅ¡noj fazi i Äekaju izdavanje uporabne dozvole za prototip vagona.
-Kako ovim proizvodom prodajemo i znanje, ja volim reći: nemojmo prodavati samo željezo, već i neÅ¡to malo mozga! – zakljuÄio je Vidović u intervjuu za MeÄ‘imurske novine.
Izvor: Međimurske novine


