Intermodalni prijevoz kao novi brend hrvatskog gospodarstva
Business.hr donosi zanimljiv Älanak u kojem novinar daje kratku analizu trenutnog stanja u intermodalnom prijevozu u Hrvatskoj. Intermodalni prijevoz velika je poslovna prilika za Hrvatsku s obzirom na njen geografski i geostrateÅ¡ki položaj, no valja ga razvijati, a u to je do sada uloženo vrlo malo. NaroÄito je malo uloženo u razvoj željezniÄke infrastrukture i usluga a željeznica bi trebala biti kljuÄan prijevoznik na kopnu u intermodalnim lancima.
Intermodalni prijevoz je takav model prijevoza u kojem sudjeluju dva ili viÅ¡e vida prometa (željezniÄki, cestovni, pomorski, rijeÄni, zraÄni). Intermodalnost povećava prijevozne mogućnosti i pojeftinjuje prijevoz robe. U Hrvatskoj takav prijevoz Äini manje od 15% ukupnih prijevoza dok se u razvijenim europskim zemljama taj iznos kreće od 20 do 25%.

Foto: Ante KleÄina
Udjel željezniÄkog prijevoza od 1985. do danas pao je oko tri puta (s 39 na 13 %) dok je cestovni stalno u porastu (od 1985. s 27 mil. tona na 59 mil. tona 2005.). Ovo pridonosi velikoj neusklaÄ‘enosti u prijevozu u Hrvatskoj Å¡to rezultira enormno velikim troÅ¡kovima.
Jedan od razloga tome jest i neravnomjerno ulaganje u željezniÄki promet. Od 1999. godine u razvoj prometa trebalo se ulagati sredstava u iznosu oko 5 % bruto domaćeg proizvoda. 40% tog iznosa valjalo je ulagati u cestovni prijevoz, 25 % u željezniÄki. Za gradnju i razvoj cesta potroÅ¡ilo se oko 85% planiranih sredstava za željeznicu samo 10%.
Cijelu analizu i iznesene potencijale možete proÄitati u Älanku Business.hr kojeg možete preuzeti OVDJE.
Ante KleÄina
Izvor: Business.hr, HŽ Holding
