Savez za Željeznicu

Prema održivom urbanom teretnom prijevozu

Prema održivom urbanom teretnom prijevozu

Akcija 19 Plana za Urbanu mobilnost Europske komisije predviđa kako bi EK trebala pružiti podršku optimizaciji logističke učinkovitosti u urbanim područjima, uključujući i dio prijevoza do krajnjeg korisnika. Vezano uz to u Briselu su se 26. listopada 2011. susreli predstavnici EK, cestovni i željeznički prijevoznici, logističari, itd. Raspravljali su o prvom izvješću studije o urbanom teretu koju eksperti rade za EK. Studija je posebno istaknula potrebu uključivanja eksternih troškova transporta u urbanom prijevozu tereta.

Evaluirajući primjere dobre prakse eksperti su posebno istaknuli da bi prihode koji se skupe naknadama za prometno zagušenje trebalo iskoristiti za rješavanje istih. Između ostalog, istaknuto je da bi prostorno planiranje trebalo poticati razvitak urbanih logističkih zona s priključcima na željeznicu i vodeni promet, odnosno područja pogodna za gradnju tih zona trebalo bi čuvati od korištenja za druge svrhe. Izvješće je također uvažilo argumente za i protiv mjera poput vozila s malom emisijom štetnih plinova i čestica, upotrebu inteligentnih informatičkih rješenja i sl.

U zaključcima sa susreta je navedeno da izvješće (eksperti) preporuča EK da se usredotoči na razvitak tehnologija koje pružaju stvaranje pravednog i učinkovitog sustava naplate prijevoza koji uključuje iznose za eksterne troškove, pogotovo one za upotrebu cestovne mreže. Također se predlaže još učinkovitiji razvitak intermodalne razmjene između željeznice/plovnih putova (duge relacije) i ceste (kratke relacije – dostava krajnjem korisniku), posebno u TEN-T projektima.

CER kao jedna od krovnih organizacija u željezničkom prijevozu Europe iskoristio je mogućnost da na skupu podsjeti utjecaj i drugih politika na to kako se smatra prijevoz u i izvan gradova. Na primjer, pri razvitku industrijskih zona oko gradova, industrijske politike bi trebale obavezno osiguravati i željezničku vezu, ne samo onu cestovnu. Po pitanju izdvajanja iznosa koji dolaze iz uključenih eksternih troškova prijevoza CER je izrazio stav da bi ti prihodi trebali biti korišteni za razvitak održivog prijevoza, npr. željezničkih i plovnih veza do (između) logističkih zona.

Cilj ove studije koju financira EU o Urbanom teretnom prijevozu jest recenzirati prakse i mjere vezane za urbani prijevoz tereta u EU na svim razinama, te zatim pružiti zaključke o primjerima dobre prakse i političkim preporukama. Studiju provodi „MDS Transmodal & Centro di ricerca per il Transporto ela Logistica“. Završetak cijele studije očekuje se u studenom ove godine.

Priredili: Vlatka Škorić i Ante Klečina

Izvor: CER, CER monitor

© 2026 Savez za Željeznicu