Savez za Željeznicu

U Njemačkoj se gradi 350 novih kolodvora i stajališta

U Njemačkoj se gradi 350 novih kolodvora i stajališta

Gradnja 350 novih željezničkih kolodvora i stajališta planira se u Njemačkoj. Novi je plan njemačkog nacionalnog željezničkog poduzeća DB (Deutsche Bahn – Njemačka željeznica) da ta nova mjesta zaustavljanja postavi u manjim gradovima i selima i pruži im tako povezanost s ostatkom prometne mreže. Mediji su plan prozvali „državnom ofenzivom“ u regionalnom i lokalnom željezničkom putničkom prijevozu.

DSCF65835_18_02_12_stuttgart_stadtmitte

Novi strateški dokument DB-a za sela i male gradove

Velikom reformom željeznice u Njemačkoj prije 20 godina, kada je nacionalna željeznička tvrtka pretvorena u dioničko društvo ali i dalje u vlasništvu Republike Njemačke, započet je i niz nekih negativnih trendova koji su uočeni i danas ih se pokušava zaokrenuti. Jedan od tih trendova bilo je i zatvaranje brojnih kolodvora i stajališta na cijeloj mreži, od kojih su neki zatvoreni u potpunosti, a neki samo za daljinski promet. Ovdje se podjednako misli na zatvaranje kako putničkih, tako i teretnih kapaciteta. Tako je 100-njak gradova u Njemačkoj ostalo bez vlakova u daljinskom prijevozu, a mnogi i bez vlakova u regionalnom prijevozu, ostavši posluživani samo lokalnim vlakovima. To je rezultiralo velikim brojem kritika nezadovoljnih građana, te njihovim okretanjem alternativama, npr. daljinskom autobusnom prijevozu koji u Njemačkoj ponovno funkcionira u zadnjih nekoliko godina.

Sadašnje vodstvo tvrtke i sadašnji predsjednik uprave Rüdiger Grube novim su promišljanjima uvelike promijenili strategiju razvoja tvrtke. Jedan od rezultata toga jest novi strateški dokument, u medijima prozvan „kolodvorska ofenziva“, kojim je utvrđeno čak 1.000 novih mjesta zaustavljanja vlakova. Uskoro će njih 350 koji imaju najviše potencijala krenuti u izgradnju, i to uglavnom u selima, te malim i srednjim gradovima.

IMG_10109_09_07_12_lonsee

Ovim će projektom čak dva milijuna stanovnika u regiji njihovog obuhvata dobiti pristup regionalnim i daljinskim vlakovima. Također će se osigurati i bolja pristupačnost velikom broju komercijalnih lokacija, škola, kupovnih centara, kupališta i bolnica. U pokrajini Sjeverna Rajna-Vestfalija, koja je ujedno i najnaseljenija njemačka pokrajina, planira se izgraditi 120 novih kolodvora i stajališta, a pokrajine Baden-Württemberg i Donja Saska će svaka dobiti po 55 novih mjesta zaustavljanja vlakova.

Lobisti željeznice novim su planovima DB-a oduševljeni. „Novi kolodvori novi su pionirski pothvat za Njemačku.“ izjavio je Dirk Flege, direktor njemačkog Saveza za željeznicu, te nastavio: „Infrastruktura je dobro raspoređena i novac će također biti dobro raspodijeljen. Pokrajine i željeznice rade dobro zajedno, a za time će stići i vlakovi i to na mjesta gdje su najpotrebniji. Rekord u broju putnika koji se iz godine u godinu povećava dobiti će daljnji poticaj rasta. Tako se provodi inteligentna prometna politika.“

Konkretna mjesta zaustavljanja vlaka još uvijek nisu objavljena javnosti. Proces evaluacije gdje će nova stajališta biti plod je simulacija kao i velikih i preciznih analiza. Nova bi mjesta zaustavljanje trebala donijeti više prihoda od samih troškova gradnje i održavanja. Takav bi pristup trebao investicije u visini oko dva milijuna eura po stajalištu brzo amortizirati. Smatra se kako će svaki novi kolodvor ili stajalište donijeti u prosjeku 350 korisnika svaki dan i 300.000 eura novih prihoda godišnje.

 Nijemci smatraju da im je mreža snažno podinvestirana

Mnogi njemački građani ali i mnogi stručnjaci smatraju da im je željeznička mreža, s obzirom na mogućnosti i resurse, značajno podinvestirana. Mišljenja je mnogo, no veliki broj njih smatra da država i željeznica previše ulažu u (mega)projekte poput „Stuttgarta 21“, a premalo u lokalne mreže i kolodvore.

DSC_12554_01_07_13_neustadt_hohenacker

U Bavarskoj je na tragu novih strateških dokumenata nedavno pokrenut pilot projekt u kojem pokrajina i DB Netz (odjel DB-a za upravljanje infrastrukturom) planiraju zajednički uložiti 40 milijuna Eura za gradnju 20 novih stajališta između gradova Aschaffenburga, Hoffa i Bad Reichenalla. „Prvi je to puta da pokrajina financira „državne“ kolodvore jer ta gradnja poboljšava lokalni promet“, istaknuo je bavarski ministar prometa Joachim Herrman. DB preuzima rizik troška izgradnje, a pokrajina se obavezuje rizik mogućih gubitaka pri prodaji karata.

Svih 20 stajališta u Bavaskoj bi trebala biti prilagođena za kretanje osoba s invaliditetom i smanjenom pokretljivošću, s polascima najmanje svakih sat vremena, te bi željeznici trebala donijeti novih 6.000 do 7.000 novih korisnika dnevno. Gradnja bi trebala započeti 2018. godine i završiti unutar 3 do 4 godine.

 

Tekst i foto: Ante Klečina

Izvor: DB AG, Allianz pro Schiene, Kölner Stadt-Anzeiger

© 2026 Savez za Željeznicu